Netkitap
Üyelik Sipariş İzleme Alışveriş Sepetim Favorilerim
Sepetim (0) 
Kitap Kelepir Topluluk
ara
Kitap   Yapı Kredi Yayınları   Edebiyat Dizisi   Ece Ayhan   Başıbozuk Günceler
 

Başıbozuk Günceler  

Ece Ayhan
ŞİMDİ SATIN AL
Etiket: 12,00 TL
NetKitap Ederi: 11,40 TL
telefondan alışveriş 9884

Yayinevi/DiziYayinevi: Yapı Kredi Yayınları
Baskı Tarih: 1997
Sayfa: 268
Indirim: %5

Bu kitaba oy verin: (2 oy)
Yorum Yaz


Bu kitaplar da ilginizi çekebilir

 
Kitap Hakında
 
Yorumlar
 
Yazarla Tanışma
Ürün Ayrıntısı
Yayinevi: Yapı Kredi Yayınları
Dizi: Edebiyat Dizisi

Baskı Tarih: 1997

Sayfa: 268

İndirim: %5

Boyut: 13cm x 21cm

Hamur: Ciltsiz

Etiket: 12,00 TL

NetKitap Ederi: 11,40 TL


Arka Kapak
Şiirimizin en önemli "modern" ustalarından biri olan Ece Ayhan, 1974-1990 arasını kapsayan Başıbozuk Günceler'de yalnızca kendi iç ve dış yolculuklarının dökümünü yapmakla kalmıyor; "Ben şair değil, tarihçiyim" sözünü doğrularcasına, yakın dönem kültür (ve siyaset) hayatımızın can alıcı noktaları üzerinde de "çalışıyor". Böylece, Başıbozuk Günceler'de Ece Ayhan'ın şiirine ilişkin hem öznel hem de nesnel veriler, ipuçları yakalamak da olası. Ece Ayhan'ın daha önce Son Şiirler, (bütün şiirlerini içeren) Bütün Yort Savul'lar!, Şiirin Bir Altın Çağı, Aynalı Denemeler ve Dipyazıları adlı kitapları da YKY'den çıkmıştı.

Ece Ayhan'ın güncelleştirilmiş güncesi, yalnızca şairin iç ve dış yolculuğunun dökümünü içermekle kalmıyor: Bir o kadar da, yakın döneme kültür hayatımızın dinamik ve doruk bölgelerinde sağır edici bir nabız gibi yüksek sesle çalışıyor. Ece Ayhan, Türk edebiyatının asi İsa'sı. (Arka Kapak)Kitabın İçinden
Gece. Pek uyku yok... Sabahleyin traş oldum jiletle. (Nedense 'jiletle' diye yazmışım deftere). Yirmi iki gün olmuş hastanede bulunalı. İki gün Sunnehus (Güneşevi) Oteli. Yirmi gün hastane yani. Bu akşam yirmi üç olur, oluyor. Öyle ya, 5 Ekim 1974 Cumartesi günü öğleden sonra havaalanı Kloten'e inmişim uçakla, uçaktan. Zürih'de dedim. Gerçekte Zürih'de mi? Hastanede mi? (Kantonsspital). (Daha doğrusu, bizim deyimimizle Memleket Hastanesi. Anadolu'da hastanelerin adları hep böyledir. Bunu başka bir sayfada da yazdım galiba.) EW 17 Oda değişmiş demek. Üçüncü oda bu. Bahçeye, çiçeklere yeşiliklere bakıyor. Bu odada komşum güzel ve aptal ve iyi ve sıcak bir insan. Cumartesi çıktı. Köylü. Köyünde kasaplık yapıyormuş. Hep elma ikram etti bana. Karısının getirdiği elmalar bunlar; çocuklar da vardı. İri iri elmalar. Çocuklar her yerde güzel olurlar, olacaklardır. Acaba geleli beri kaç çocuk gördüm burada. Bilemem, bilmem!