Netkitap
Üyelik Sipariş İzleme Alışveriş Sepetim Favorilerim
Sepetim (0) 
Kitap Kelepir Topluluk
ara
Kitap   Tarih Vakfı Yayınları      Frederic Hitzel, Jacques Perot, Robert Anhegger   Hatice Sultan ile Melling Kalfa«13»Mektuplar
 

Hatice Sultan ile Melling Kalfa«13»Mektuplar  

Frederic Hitzel, Jacques Perot, Robert Anhegger
ŞİMDİ SATIN AL
Etiket: 11,00 TL
NetKitap Ederi: 10,45 TL
telefondan alışveriş 41212

Yayinevi/DiziYayinevi: Tarih Vakfı Yayınları
Sayfa: 85
Indirim: %5

Bu kitaba oy verin:
Yorum Yaz


 
Kitap Hakında
 
Yorumlar
Ürün Ayrıntısı
Yayinevi: Tarih Vakfı Yayınları
Sayfa: 85

İndirim: %5

Boyut: 21x26,5

Hamur: İTHAL,KARTON KAPAK

Etiket: 11,00 TL

NetKitap Ederi: 10,45 TL


Arka Kapak
Melling 1784'te İstanbul'a yerleşmeye karar vermişti. On sekiz yıl kaldı İstanbul'da. Hiç durmadan çalıştı. III. Selim için Beşiktaş sarayına bir köşk inşa etti, padişahın kızkardeşi Hatice Sultan'a, yani "İsmetlu ve Kudretlu" efendisine de bir labirent bahçe, Defterdarburnu Sarayı'na bir köşk yaptı. Bir yandan da payitahtı gezerek resimler çiziyordu. Hatice Sultan için sarayın iç dekorasyonunu düzenlemiş, mücevherler, iskemleler, yağlıklar, mendiller, keseler tasarlamıştı. Sanatçı, Hatice Sultan için "Melling Kalfa" idi. Melling kırık da olsa Türkçe öğrenmişti ya, Arap harflerini bilmiyordu. Sultan ile kalfa, haberleşebilmek için Türkçeyi Latin harfleriyle yazma yöntemini geliştirdiler.
Jacques Perot ve Frédéric Hitzel, Fransa'da özel bir koleksiyonda olan belgeleri bir araya geterek Antoine-Ignace Melling'in İstanbul'daki hayatını yeniden kurguladılar, Türkiye'de toplu olarak ilk defa yayımlanan Hatice Sultan-Melling mektuplarını da Robert Anhegger irdeledi.


 
İlgili Konular
İlgili konu bulunamadı.
 
İlgili Konulardan Kitaplar
 
Yayınevinin Diğer Kitapları