Netkitap
Üyelik Sipariş İzleme Alışveriş Sepetim Favorilerim
Sepetim (0) 
Kitap Kelepir Topluluk
ara
Kitap   İstanbul Bilgi Üniversitesi Yayınları   Tarih Dizisi   Gencer Özcan, Ali L. Karaosmanoğlu, Mehmet Ali Tuğtan, Serhat Güvenç, L. Hilal Akgül, Çağdaş Üngör, Gavin D. Brockett, Mesut Uyar, Nur Bilge Criss, Nur Cangül Örnek   Kore Savaşı
 

Kore Savaşı  

Uzak Savaşın Askerleri
Gencer Özcan, Ali L. Karaosmanoğlu, Mehmet Ali Tuğtan, Serhat Güvenç, L. Hilal Akgül, Çağdaş Üngör, Gavin D. Brockett, Mesut Uyar, Nur Bilge Criss, Nur Cangül Örnek
ŞİMDİ SATIN AL
Etiket: 20,00 TL
NetKitap Ederi: 19,00 TL
telefondan alışveriş 185076

Yayinevi/DiziYayinevi: İstanbul Bilgi Üniversitesi Yayınları
Baskı Tarih: Haziran 2013
Sayfa: 224
Indirim: %5

Bu kitaba oy verin:
Yorum Yaz


 
Kitap Hakında
 
Yorumlar
 
Yazarla Tanışma
Ürün Ayrıntısı
Yayinevi: İstanbul Bilgi Üniversitesi Yayınları
Dizi: Tarih Dizisi

Baskı Tarih: Haziran 2013

Sayfa: 224

İndirim: %5

Boyut: 16 x 23 cm

Hamur: 2

Etiket: 20,00 TL

NetKitap Ederi: 19,00 TL


Arka Kapak
Türkiye'nin askerî ve siyasi tarihinin önemli olaylarından biri olan Kore Savaşı, Mehmet Ali Tuğtan'ın derlediği bu kitapta, savaşın toplumsal düzeyde yarattığı sonuçları, savaşanlar tarafından nasıl algılandığı, siyasal iktidarın savaşı toplum katında nasıl meşrulaştırdığı gibi sorulara bütünsel bir bakış açısıyla ele alınmaktadır.

Kore Savaşı: Uzak Savaşın Askerleri, Türkiye'nin siyasal tarihi açısından, çok partili dönemin başlangıcına ve bu savaşın süreçteki yerine; siyasal psikoloji açısından ise Soğuk Savaş'ın toplumsal yansımalarına ve savaş algısına değinmektedir. Uluslararası ilişkiler hususunda asker gönderme kararıyla Türkiye'nin dış politikadaki amaç ve sonuçlarına değinirken; askerî tarih bağlamında da savaşı, ordunun dönüşümünü ve stratejik ilişkileri değerlendirir.

Kore Savaşı üzerine yapılmış akademik çalışmaların kısıtlılığı gidermek adına hazırlanan bu derleme, 2010 Aralık ayında düzenlenen "60. Yılında Kore Savaşı" konulu toplantıya ve burada sunulan tebliğlere dayanarak hazırlanmıştır. Birbirinden ayrı disiplinlerin yaklaşımıyla ortaya çıkan çalışmalar, hem farklı bakış açıları ortaya koymakta, hem de farklı değerlendirmeler sunmaktadır.